طراحی منبت
19
آوریل

طراحی منبت

طراحی منبت چیست؟

طراحی منبت نجاری نوعی تکنیک نجاری است که در آن تکه‌های چوب، معمولاً با تن یا رنگ متضاد، در یک نقش برجسته بر روی یک تکه چوب دیگر قرار می‌گیرند. منبت کاری می تواند نسبتاً پیچیده یا کاملاً ساده باشد، اما در هر دو مورد، منبت نوعی الگو، شکل یا تصویر ایجاد می کند. این تکنیک معمولاً بر روی قطعات مبلمان با حداقل یک سطح صاف استفاده می شود، اگرچه بسیاری از کاربردهای دیگر نیز امکان پذیر است. کارگران نجاری برای ایجاد یک طراحی منبت کاری جذاب و خوش ساخت باید مهارت فوق العاده ای داشته باشند و معمولاً ابزارهای تخصصی برای این تکنیک ضروری هستند.

یک راه ساده تر برای ساخت طراحی منبت این است که یک قطعه را حک کنید و سپس یک الگو را روی قطعه پایه چوب بکشید. این اجازه می دهد تا برش های پایه کمتر و فرآیند ساده تری برای نصب اینله در پایه انجام شود. طرح های منبت کاری پیچیده تر به چندین برش در قسمت پایه چوب نیاز دارند و قطعات کوچکتر چوب منبت باید به دقت در پایه نصب شوند. یک منبت کاری می تواند زمان قابل توجهی برای تکمیل به این روش نیاز داشته باشد، اگرچه اگر به درستی انجام شود، محصول نهایی بسیار جذاب و چشم نواز خواهد بود.فرآیند ایجاد منبت کاری نجاری شبیه به فرآیندی است که به نام خیاطی شناخته می شود، اما تفاوت ها کاملاً متمایز است. به جای منبت کاری قطعات در یک پایه، فرآیند خیاطی شامل گذاشتن روکش ها، یا قطعات نازک چوب، بدون برش روی چوب پایه است. روکش‌ها سپس سنباده می‌شوند و تمام می‌شوند و معمولاً با نوعی لاک، موم یا پولیش پوشانده می‌شوند تا سطح صافی روی طرح ایجاد شود. هیچ برشی بر روی قطعه پایه انجام نمی شود، همانطور که در حین منبت کاری انجام می شود، اما محصول نهایی هر دو تکنیک اغلب مشابه به نظر می رسد.

1. پایه و منبت خود را انتخاب کنید. یک شی چوبی را برای تزئین انتخاب کنید، مانند یک تکه مبلمان، جعبه، گردن گیتار یا بلوک تمرین. برای منبت کاری خود، می توانید از هر ماده نازک و مسطحی مانند روکش چوبی، مادر مروارید، یا برش کوچک استخوان یا عاج استفاده کنید.
یک ماده تیره و یک ماده روشن کنتراست دلپذیری ایجاد می کند و شکاف بین آنها را کمتر به چشم می آورد.

2. منبت را به شکل ساده برش دهید. ممکن است قبلاً یک قطعه به اندازه یا شکل دلخواه داشته باشید. اگر نه، آن را به شکل ساده دید.
هر زمان که مادر مروارید یا مواد دیگری را دیدید که گرد و غبار خطرناک و تیز تولید می کند، از ماسک گرد و غبار تنفسی استفاده کنید.
هر نوع اره تیز و به خوبی نگهداری می شود مادر مروارید را برش می دهد، اما باید به طور دوره ای مادر مروارید را در آب فرو کنید تا از آثار سوختگی جلوگیری کنید.
خودتان را به برش های ساده با دست آزاد یا ردیابی طرح های هندسی کوچک محدود کنید. اگر می خواهید چیزی آراسته تر داشته باشید، دستورالعمل طرح های پیچیده را ببینید.

حتما این مطلب را بخوانید  کابینت کلاسیک

3. قطعه را به طور موقت روی پایه بچسبانید. می توانید از چسب دو طرفه یا چسب چسبنده استفاده کنید که مدت زیادی طول می کشد تا ببندد. این قطعه منبت را ثابت نگه می دارد تا بتوانید اطراف آن را ردیابی و برش دهید.
از طرف دیگر، می توانید قطعه خود را بر روی کاغذ ردیابی ردیابی کنید و آن را روی پایه بچسبانید.
قطعات مخصوصاً ساده ای که ردیابی آنها زمان کمی می برد، اگر به اندازه کافی بزرگ باشند که بدون بریدن خود در جای خود قرار گیرند، می توان آنها را به صورت دستی در جای خود نگه داشت.

4. طراحی منبت را روی پایه چوبی بکشید. از یک مداد برای ترسیم طرح کلی منبت خود بر روی چوب استفاده کنید. در مورد اینکه طرح را خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ کنید، اشتباه کنید.

5. به تدریج با یک چاقوی تیز خطوط را برش دهید. با استفاده از یک چاقوی x-acto یا چاقوی سرگرمی دیگر، خطوط را برش دهید.
برای شروع یک شیار، چوب را به آرامی بکوبید. هنگامی که شیار ایجاد شد، می توانید با خطر کمتری که چاقوی خود در امتداد دانه های چوب لیز بخورد، آن را بیشتر برش دهید.
فقط به اندازه کافی عمیق به چوب برش دهید تا کل قطعه منبت کاری شده را در خود جای دهد. اگر در نهایت کمی سطحی هستید، می توانید قطعه منبت کاری شده را سنباده بزنید. اگر در نهایت خیلی عمیق باشید، باید کل سطح چوبی را سمباده بزنید تا صاف شود.

6. منبت را بردارید و چوب زیر آن را ببرید. اکنون که لبه ثابت شده است، می توانید یک فرورفتگی در جایی که شی منبت کاری شده قرار می گیرد ایجاد کنید. مراقب باشید خیلی عمیق برش نزنید.

حتما این مطلب را بخوانید  طراحی نمای ساختمان - دکوپازل

طرح های ساده کوچک را می توان با استفاده از ابزارهای دستی مانند هواپیمای روتر، اسکنه یا چاقوی تیز فرو رفت. ایجاد فرورفتگی‌های بزرگ‌تر یا پیچیده‌تر با ابزارهای برقی مانند Dremel، تراش لمینت یا روتر با اندازه کامل، سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود.
اگر از نوار چسب دو طرفه استفاده می‌کنید، ممکن است لازم باشد یک چاقوی بتونه یا تیغه پهن و پهن دیگری را در زیر شیء منبت کاری شده تکان دهید تا آن را از پایه جدا کنید.

7. ناحیه فرورفته را صاف کنید. پس از جدا شدن قسمت اعظم چوب، از یک تکه کاغذ سنباده برای صاف کردن پایه و لبه ها استفاده کنید.

8. بررسی کنید که قطعات مناسب باشند. چسباندن محکم ایده آل است، بنابراین اگر نمی توانید آن را کاملاً به زور وارد کنید، ممکن است بتوانید پس از زدن چسب به آرامی آن را با چکش وارد کنید.
در صورت تمایل، می‌توانید لبه منبت را با یک زاویه سنباده بزنید تا گوه‌ای ایجاد کنید که در پایین باریک‌تر از بالا باشد. این کار باعث می‌شود بدون آشکار کردن شکاف، جاگذاری آن آسان‌تر شود.
به ندرت، قطعه شما آنقدر خوب جا می شود که نمی توانید دوباره آن را بیرون بیاورید. در این حالت می‌توانید برای استحکام بیشتر، یک لایه نازک از چسب شفاف را روی منبت بمالید و اجازه دهید که چسب محکم بقیه کار را انجام دهد.

9. گرد و غبار چوب را با چسب مخلوط کنید. مخلوط کردن کامل خاک اره ای که در چسب ایجاد کرده اید، شکاف ها را پنهان می کند تا مانند بخشی از ماده اصلی به نظر برسد.
از هر چسب چوبی برای کاشت چوب به چوب استفاده کنید، یا اگر مواد دیگری را می‌زنید از اپوکسی استفاده کنید.

10. چسب را زیاد بمالید و بچسبانید. فرورفتگی و کف منبت را با چسب بپوشانید و قطعات را به هم بچسبانید. به آرامی با دسته یک ابزار چکش بزنید تا آن را به سمت پایین فرورفتگی فشار دهید.

11. تنظیمات نهایی را انجام دهید. چسب اضافی را پاک کنید، اما چسب را در فاصله بین دو ماده پاک کنید. اگر منبت کمی بالاتر از سطح است، آن را سنباده بزنید تا با سطح پایه چوبی همسطح شود.

 

مطالب مرتبط: