طراحی پارامتریک
30
مارس

طراحی پارامتریک😘💖ارزان و بهترین

طراحی پارامتریک یک طراحی جدید و بسیار پرطرفدار می باشد. استفاده از این نوع طراحی به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص بسیار زیاد است. طراحی پارامتریک با نیازهای امروزی بشر مطابقت دارد. این نوع طراحی مدل سازی سه بعدی را بسیار راحت و آسان کرده است. طراحان با استفاده از پارامتریک به راحتی می‌توانند عمل طراحی را انجام دهند. الگوریتم مدلسازی پارامتریک به گونه ای است که سرعت فرآیند طراحی را افزایش می دهد. امکان ساخت سازه های پیچیده در معماری پارامتریک برای طراحان وجود دارد. در اینجا قصد داریم شما را بیشتر با این نوع طراحی جدید بیشتر آشنا کنیم.برای اطلاع از قیمت طراحی و طراحی سه بعدی کلیک کنید

طراحی پرامتریک

معماری پارامتریک چیست؟

معماری پارامتریک یک معماری جدید و تکامل یافته است. این نوع معماری از پارامترهای خاصی جهت طراحی پروژه ها در مقیاس های کوچک و بزرگ برخوردار می باشد. معمار ایتالیایی لوئیچی مورتی اولین معماری بود که با استفاده از کاربرد ریاضیات بر روی معماری پارامتریک اشکال جدیدی را خلق کرد. لوئیچی مورتی در سال ۱۹۵۷ با تاسیس موسسه تحقیقات عملی و ریاضیات کاربردی توانست به مدلسازی پارامتریک جهت خلق اشکال جدید با استفاده از نظریه های نوین در ریاضی دست پیدا کند.

معماری پارامتریک ساختمان

معماران از طریق نرم افزار پارامتریک می‌توانند روابط و مشارکت جنبه های نوین ساختمان سازی را مطالعه کنند. از مطالعه ساختمان سازی می توان به فناوری ساخت، ویژگی های سازه در فرایند طراحی و مصالح اشاره کرد. در ساختمان پارامتریک روش های جدیدی جهت کنترل اشکال وجود دارد. در طراحی معماری پارامتریک معمار می تواند نسبت به محیط، قوانین و مقررات و بافت واکنش نشان دهد. در این صورت می‌توان به طور کامل فرایند دیجیتالی از طراحی تا ساخت را ایجاد کرد. طراحی پارامتریک فرآیندی بر پایه تفکر الگوریتمیک می باشد. می‌توان گفت طراحی پارامتریک روش طراحی مقداری است. در این نوع طراحی یکسری پارامتر و قوانین به همراه یکدیگر سبب تعریف هدف و نتیجه طراحی می شوند. بهتر است بدانید که طراحی پارامتریک یک طراحی جدید به حساب نمی آید. به عبارت دیگر این نوع طراحی از قدیم در بخش هایی از طرح های معماری کاربرد داشته است. امروزه طراحی پارامتریک به یکی از طرح های مورد علاقه معماران تبدیل شده است. سیستم های مدل سازی طراحی پارامتریک در دو قسمت مختلف وجود دارند یکی از سیستم های مدلسازی پارامتریک سیستم های انتشاری است. در این نوع سیستم ها با کمک یک مدل جریان داده‌های پارامترهای شناخته شده یا نشده را حساب می کنند. در سیستم های قیدی مسئله با توجه به سری محدودیت های پیوسته و گسسته حل می‌شوند.

طراحی پارامتریک

مزایای استفاده از روش پارامتریک

یکی از مزایای استفاده از روش پارامتریک دقت و سرعت ساخت بالا می باشد. در روش پارامتریک امکان ساخت فرم های پیچیده وجود دارد. بنابراین در روش پارامتریک می ‌توان به راحتی عناصر دکوراسیون پارامتریک را طراحی کرد. یکی از مزایای ویژه روش پارامتریک این است که خطای ساخت آن بسیار کم می باشد. کاربران می‌توانند پس از تراش فرم های طراحی شده با کمک روکش فایبرگلاس یا بتن سطح طرح مورد نظر خود را سخت کنند. در این صورت امکان استفاده از طرح های پارامتریک در فضا های شلوغ و پر رفت و آمد وجود دارد. از دیگر مزایای طراحی پارامتریک این است که سبب بهینه سازی رفتار های فیزیکی ساختمان ها می شود.

مشخصات روش طراحی پارامتریک

بهتر است بدانید که روش پارامتریک نشات گرفته از ریاضیات می باشد. به عبارت دیگر طراحی پارامتریک با توجه به هندسه و اشکال هندسی انجام می شود. می توان گفت هندسه نقش بسیار مهمی در معماری پارامتریک دارد. در معماری پارامتریک از متغیرها و پارامترهای خاصی جهت دستکاری یا تغییر نتیجه نهایی استفاده می‌کنند. هدف و نتیجه طراحی پارامتریک به دلیل پایه الگوریتمی که دارد به خوبی مشخص می باشد. معماری پارامتریک با خلاقیت و نوآوری توانسته است نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی را متناسب با نیاز بشر تغییر دهد. در این نوع طراحی از فرآورده های مختلفی از قبیل چوبی، ترموود، کناف، چرم، دیوار سبز و … استفاده می کنند. بهتر است بدانید که مصالح بکار رفته در پارامتریک گران قیمت هستند. استفاده از این طرح برای ساختمان های خاصی کاربرد دارد.

 نمای پارامتریک چیست؟

ساختمان با نمای پارامتریک ظاهری پیچیده دارد. از معماری پارامتریک به عنوان اصول نوین طراحی نماهای پیچیده استفاده می کنند. در معماری پارامتریک می توان از اصول صنعتی سازی به عنوان راهکار مناسب جهت کاهش پرت مصالح نمای مدرن استفاده کرد. در اینصورت میزان هزینه ها کاهش پیدا خواهد کرد. طراحان با استفاده از نرم افزار می توانند الگوهای طراحی نمای پارامتریک را ایجاد کنند. بهتر است طراحان در کنار نرم افزار از ذهن خلاق خود برای طراحی هم استفاده کنند. معماری پارامتریک در واقع طراحی وابسته به نرم افزارهای کامپیوتری می باشد که با الگویابی های هندسی اثرهای نو و چشم نوازی را ایجاد می کنند.

 ویژگی های نمای پارامتریک

یکی از ویژگی های طراحی پارامتریک پیچیده بودن نما است. با توجه به صنعتی سازی در فرآیند نمای پارامتریک مصالح پرت ایجاد نمی شود. بهتر است بدانید که نمای پارامتریک را از مصالح گران قیمت می سازند. بنابراین نداشتن مصالح پرت سبب صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد. یکی از نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی پارامتریک نرم افزار گراس هاپرز است. معماران برای جلوگیری از آسیب های احتمالی نباید تنها به این نوع نرم افزار تکیه کنند. بهتر است بدانید که معماران موفق بیشتر براساس قدرت تصویرسازی ذهنی خود نسبت به طراحی اقدام می کنند. همچنین طراحان برای ایجاد طراحی پارامتریک قوی باید الگویابی هندسی را با دقت بالایی انجام دهند. در برخی موارد مدل سازی بسیار اهمیت دارد. مدل سازی باعث می شود تمام موارد جهت ساخت نمای پارامتریک گران قیمت قابل پیش بینی باشد. در غیر اینصورت ممکن است پروژه با شکست مواجه شود.

 

معماری کلاسیک و سنتی بر نظم چینش متریال تاکید دارد. در مقابل معماری مدرن بر ساده گرایی و کمینه گرایی تاکید دارد. پس از معماری مدرن دوره معماری پست مدرن به وجود آمد. به عبارت دیگر معماری پارامتریک بسیار رایج شد. در معماری پارامتریک بین قسمت های مختلف بنا نمی توان مرز دقیقی را مشخص کرد. در بناهای پارامتریک فرم آزاد می باشد. اما فرم در این نوع بناها به صورت پیوسته در حال تغییر است. در حالیکه در برخی از نماها یک نوع فرم استاتیک و ایستا به چشم می آید. در نمای پارامتریک اشکال هندسی حضور پررنگی دارند. از طریق اشکال هندسی می توان بناهای پیچیده ای را ساخت. می توان گفت موفق ترین نمونه های بناهای پارامتریک بناهایی هستند که پیچیدگی بسیار بالایی دارند. این نماها از طریق کاربرد کامپیوتر و نرم افزارهای تخصصی پیچیده شده اند. در اغلب موارد برای ساخت برج ها از طراحی پارامتریک استفاده می کنند. از نمونه های مشهور طراحی پارامتریک می توان به استادیوم آشیانه پرنده در پکن، مرکز فرهنگی حیدر علی آف در باکو و هتل شهر رویاها در ماکائو اشاره کرد.

حتما این مطلب را بخوانید  معرفی عوامل موثر بر قیمت تخت کمجا 😍بهترین و ارزان ترین

طراحی پارامتریک

 

چگونگی ساختن نمای پارامتریک

نمای پارامتریک طی مراحل مختلفی ساخته می شود. در اینجا قصد داریم مراحل ساخت نمای پارامتریک را به صورت خلاصه وار برای شما توضیح دهیم.

مدل سازی: اولین مرحله طراحی پارامتریک مدل سازی است. در مدل سازی جزئیات پروژه به صورت سه بعدی مدل سازی می شود. مدل سازی سبب افزایش دقت طراحی پارامتریک خواهد شد. در نمای پارامتریک ساختار پیچیده و روش های نصب غیر متعارف در اجرای پروژه مشکلاتی ایجاد خواهند کرد. بنابراین با استفاده از مدل سازی می توانید به راحتی ساختار درست و امکان پذیر بودن روش های نصب را ایجاد کنید. شما می توانید از طریق مدل سازی کارکنان پروژه را از چگونگی انجام پروژه مطلع سازید.

تخمین اطلاعات و تشخیص مختصات: یکی دیگر از مراحل ساخت نمای پارامتریک این است که محل ساخت نما را به طور کامل بررسی کنید. بنابراین با استفاده از لیزر می توانید محل ساخت نما را تخمین بزنید. معماران اطلاعات به دست آمده را پردازش می کنند. سپس اطلاعات پردازش شده را با اطلاعات قبلی خود مقایسه می کنند. در نهایت مدل سازی از طریق اصلاح اعداد توسعه می یابد.

استفاده از ابزارهای سنتی: یکی از راهکارهای ایجاد طراحی پارامتریک خاص و فوق العاده این است که طراح علاوه بر نرم افزار از ذهن خلاق خود استفاده کند. بهتر است بدانید که اغلب طرح های مشهور دنیا ابتدا با یک مداد و بر روی صفحه خالی طراحی شده اند. ایرانی ها به این مسئله بسیار توجه می کنند. در گذشته ساخت نماهای پارامتریک توسط معماران ایرانی انجام شده است. معماران ایرانی در گذشته با آجر، خاک رس و آهک توانسته اند نماهای پارامتریک را طراحی کنند. این معماران با ذهن خلاق خود و بدون هیچگونه نرم افزاری توانسته اند میزان زوایای قرارگیری آجرها را نسبت به یکدیگر محاسبه کنند. توصیه می کنیم نسل جدید معماران ایرانی هم با استفاده از ذهن خلاق خود همانند معماران گذشته طراحی پارامتریک را انجام دهند.

استفاده از متریال مناسب: از آنجاییکه نمای پارامتریک توسط مصالح گران قیمت ساخته می شوند باید در انتخاب آن ها نهایت دقت را به خرج داد. شما باید جدیدترین مصالح بازار را بررسی کنید. سپس با توجه به نیاز کاری خود مصالح را انتخاب کنید. یکی از مصالح جدید و پر استفاده GFRC یا GRC است. این نوع مصالح انعطاف پذیری بالایی دارند. شما می توانید هر قطعه را با توجه به نیاز خود به هر شکلی دربیاورید.

طراحی پارامتریک

طراحی پارامتریک یک روش نوین در طراحی های روز جهان به حساب می‌آید. طراحی با این روش بر پایه پارامترهای طرح و روابط بین پارامترها انجام می شود. در طراحی پارامتریک معمار می تواند تمامی پارامترهای موثر بر طرح و شکل گیری فضا را با روش های مختلف جهت دست یابی به نتیجه مطلوب اعمال کند. استفاده از این طراحی سبب تسریع در اجرا و بهبود نتیجه می شود. امروزه استفاده از این طراحی به دلیل پیشرفت تکنولوژی و ایده های خلاقانه بسیار رایج شده است. استفاده از این نوع طراحی مزایای ویژه ای دارد. در اینجا قصد داریم شما را با ویژگی ها و مزایای طراحی پارامتریک بیشتر آشنا کنیم.

طراحی پارامتریک ساختاری چیست؟

واژه پارامتریک برگرفته از ریاضیات است. پارامتریک به معنای استفاده از پارامترها و متغیرها جهت رسیدن به نتیجه مطلوب برای تغییر فضا می باشد. به عبارت دیگر طراحی پارامتریک روند تفکر الگوریتمی به حساب می آید. طراحی پارامتریک ساختاری شامل محیط هایی است که اجسام سه بعدی از پیش ساخته شده دارند. در این طراحی با اجسام از پیش تعیین شده از قبیل پنجره، درب و … مدلسازی انجام می شود. در طراحی پارامتریک ساختاری سازه به بهترین شکل ممکن با معماری ترکیب می شود. در نهایت با ایجاد هماهنگی لازم با فرم معماری زیبایی بنا دو چندان خواهد شد. این نوع طراحی نقش موثری در طراحی فرم و ساخت المان های سازه ای بر عهده دارد. از طرفی مهندسین معماری از طریق فناوری های روز کامپیوتر می‌توانند مدل سازی، آنالیز و ساخت فرم های پیچیده را به راحتی انجام دهند. کاربران با توجه به امکانات هر نوع نرم افزار می توانند بر اساس محدودیت ها و خواسته های پروژه طراحی را به انجام برسانند. با استفاده از این نوع طراحی می توان مطابق سلیقه مشتری پروژه را به انجام رساند.

فرایند طراحی پارامتریک

در فرایند طراحی تشکیل یک هسته مرکزی ساده جهت کنترل و بررسی اطلاعات ضروری می باشد. هسته مرکزی شامل مجموعه ای از کنترل های لازم توسط معمار است. تشکیل هسته مرکزی برای شروع مدلسازی پارامتریک و تهیه اطلاعات الزامی می باشد. Grasshopper نرم افزاری الگوریتمی است که با مدل های سه بعدی ارتباط دارد. این نرم افزار جهت تأمین ارتباطات هسته مرکزی مفید می باشد.

طراحی پارامتریکمزایای سبک معماری پارامتریک

یکی از مزایای ویژه طراحی پارامتریک سهولت در طراحی سه بعدی است. در این صورت طراحان به راحتی و با آزادی عمل بیشتری پروژه را انجام می دهند. استفاده از الگوریتم های ریاضی در طراحی پارامتریک سبب تسریع پروژه طراحی بدون افت کیفیت آن خواهد شد. طراحان با استفاده از این سبک طراحی می توانند احجام و سازه های پیچیده را طراحی و اجرا کنند. در واقع معماری پارامتریک مطالعه الگوریتم ها می باشد که هندسه را محاسبه می کند. از سال 2003 نرم افزارهای جدیدی از قبیل گرس هاپر و راینو با زبان برنامه نویسی متفاوت وارد بازار شدند. طراحان توانسته اند از طریق زبان برنامه نویسی بصری به مدلسازی سه بعدی دست پیدا کنند. همچنین طراحان از طریق دانش مقدماتی هندسه سه بعدی مدلسازی توانسته اند به درک صحیحی از سلسله مراتب روابط برسند. بنابراین کاربران می توانند هندسه را به شکل ارتباطات صفحات و گره ها بسازند.

حتما این مطلب را بخوانید  دکوراسیون داخلی

معماری پارامتریک تصویر رویایی و خیال انگیز از واقعیت ها

معماری پارامتریک به عنوان سبک جدیدی از معماری بر پایه هندسه و اشکال هندسی بنا شده است. هندسه نقش بسیار مهمی در معماری پارامتریک بر عهده دارد. می توان گفت در ده سال اخیر معماری سنتی جای خود را به معماری نوین داده است. سبک معماری پارامتریک بر پایه الگوریتم می باشد که پارامتر و قوانین مخصوص به خود را دارد. پارامترها و قوانین مخصوص معماری پارامتریک سبب رسیدن به نتیجه مطلوب خواهند شد.  معماری پارامتریک یک معماری دیجیتال به حساب می آید. در این معماری می توان به راحتی تمام قوانین و چارچوب های معماری سنتی را تغییر داد و با استفاده از آن ایده های جذاب و تخیلات ذهن خود را به انجام رساند. در واقع این نوع طراحی یک استاندارد در طراحی است، که سبب ایجاد طرحی نو، زیبا، منحصر به فرد و مطابق با سلیقه روز مردم جهان می شود.

معماری پارامتریک پیش به سوی تحقق خلاقیت های جذاب

همانطور که در بالا اشاره کردیم معماری پارامتریک نشأت گرفته از ریاضیات است و با استفاده از پارامترها و متغیر های خاصی می توان نتیجه نهایی یک معادله یا سیستم را ویرایش و یا تغییر داد. از طرفی با پیشرفت تکنولوژی و تغییر نیازهای مردم سلیقه و سبک زندگی آنها متفاوت شده است. ذات انسان به گونه ای می باشد که به دنبال ایجاد تغییر و تحول است. از طرفی با گذشت زمان و کشف اطلاعات جدید و به روز شدن آنها عطش خلاقیت و ایده پردازی انسان ها افزایش پیدا کرده است. معماری پارامتریک با ایجاد خلاقیت و نوآوری فضایی خاص و متفاوت را به نمای ساختمان ها اضافه می کند.

طراحی پارامتریک

معماری پارامتریک زیبایی فارغ از تصور

می توان گفت معماری پارامتریک یک انقلاب صنعتی در قرن اخیر به حساب می آید. یکی از دغدغه های مهم هر انسان انتخاب مسکنی مناسب جهت فعالیت و زندگی روزمره است. انسان ها با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد ابزارهای جدید و انقلاب صنعتی در جوامع مختلف در پی برآورده کردن رویاهای خود از قبیل تغییر در ظاهر ساختمان ها و نماها می باشند.

دلایل ظهور معماری پارامتریک

استفاده از روش‌های گذشته جوابگوی سلیقه ها، تفاوت نظرها و پیشرفت های امروزی بشر نمی باشد. تنها راه چاره ایجاد تنوع و خلاقیت در نمای ساختمان ها و معماری است. با استفاده از معماری پارامتریک می‌توان به اهداف و علاقه خود دست پیدا کرد. از طرفی با ظهور انقلاب دیجیتال و نرم افزار های مختلف راه رسیدن بشر به آنچه که در تصور او وجود دارد بسیار راحت و آسان شده است.

جذاب ترین آثار معماری پارامتریک

یکی از نمونه های بسیار جذاب و برجسته طراحی پارامتریک پروژه مکعب آبی می باشد. مکعب آبی در دهکده بازی‌های المپیک پکن واقع شده است. در این آثار به خوبی می توان تاثیرات به کارگیری ابزارهای پارامتریک را مشاهده کرد. یکی دیگر از نمونه های بسیار معروف طراحی پارامتریک نمای ساختمانی آسمان خراش شهر لندن است. طرح این سازه فوق العاده می باشد. طرح این سازه معروف در سال ۲۰۱۴ به عنوان برنده رقابت های طراحی آسمان خراش ها اعلام شد.

تاثیر اصول طراحی پارامتریک در طراحی داخلی

طراحی پارامتریک یک راهکار برای ایجاد ارتباط بین پارامترها با یکدیگر می باشد. در زمینه طراحی پارامتریک فضاهایی ارائه می شوند که مشکل های احتمالی را برطرف خواهند کرد. با استفاده از این نوع طراحی استفاده از فرآیند تجزیه و تحلیل و بهینه سازی که شامل متغیرهای مختلف است فراهم می شود. الگوریتم برنامه نویسی با زبان های مختلف در این طرح وجود دارد. هر زبان برنامه نویسی در طراحی های پیچیده با الگوریتم های مختلف کاربرد مخصوصی دارد. از نرم افزارهای رایج در بین طراحان می توان به grasshopper و Rhinoseros اشاره کرد.

طراحی پارامتریک

 ویژگی های طراحی پارامتریک

زمانیکه از طراحی پارامتریک استفاده شود گزینه های ممکن چند برابر خواهند شد. همچنین خلاقیت طراح افزایش پیدا خواهد کرد. استفاده از این طرح سبب ارتباط پویا بین طراح و ظرفیت های استاندارد محاسباتی با توجه به بافت محیط می شود. در اینجا به برخی ویژگی های مهم طراحی پارامتریک اشاره خواهیم کرد.

اکتشاف معماری: استفاده از طراحی پارامتریک سبب بررسی تمام جوانب معماری می شود. همچنین با این نوع طراحی می توان روش های مختلف را بررسی کرد. از طریق این طراحی می توان اشکال مختلف هندسی را مورد آزمایش قرار داد.

طرح های منحصر به فرد: به دلیل استفاده از نرم افزارهای به روز می توان متغیرهای خاصی را در این طراحی قرار داد. تمامی فرآیندها از طریق کامپیوتر انجام می شوند. معمولا این نوع طراحی الهام گرفته از طبیعت است. همچنین الگوریتم های تولیدی بسیار اهمیت دارند.

ارتباط با شرایط پیرامون: متغیرهای مختلفی در این نوع طراحی وجود دارند. از متغیرهای مختلف این طراحی می توان به شرایط مکان پروژه، خواسته های مشتری و اعتبار مالی پروژه اشاره کرد. شما می توانید از انواع مختلف راه حل ها برای هر مورد استفاده کنید. توصیه می کنیم به تمامی اصول اساسی طراحی دقت داشته باشید.

تجدد در زیبایی: استفاده از این نوع طراحی علاوه بر مزایای عملکردی سبب افزایش چشمگیر ساختمان می شود. یکی از ویژگی های بارز طراحی پارامتریک استفاده از الگوها با لایه های متوالی است. این ویژگی سبب ایجاد حس حرکت و تدوام در طرح می شود. با استفاده از این نوع طراحی در پلن داخلی خانه می توانید طراوت، مینیمالیسم، خاص بودن و منحصر به فرد بودن را به وجود آورید. استفاده از این طراحی در اماکن تجاری سبب خاص بودن و تقویت برند می شود. همچنین استفاده از این نوع طراحی برای اماکن تجاری به وجود آورنده حس نوآوری و لوکس بودن خواهد شد. ترکیبات هندسی پیچیده زیبایی منحصر به فردی را به وجود می آورند. برای اجرای ترکیبات هندسی پیچیده از مواد مختلف استفاده می کنند. از مواد مختلف قابل استفاده می توان به انواع چوب از قبیل توس، گیلاس، کاج و آبنوس اشاره کرد. استفاده از متریال چوبی مانند ترموود حس مدرنی را ایجاد می کند. استفاده از متریال فلزی حس قدرتمند بودن و صنعتی را به بیننده منتقل خواهد کرد. همچنین از مواد مصنوعی برای اجرای طرح های هندسی پیچیده استفاده می کنند.

طراحی پارامتریک