طراحی کابینت
01
آوریل

طراحی کابینت ارزان و با کیفیت

طراحی کابینت آشپزخانه باید با فضای آشپزخانه، رنگ و دکوراسیون آشپزخانه تناسب داشته باشد. طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید قبل از خرید کابینت انجام شود. می ‌توان گفت پیدا کردن یک طراح حرفه ای به یکی از دغدغه های امروزی کاربران تبدیل شده است. استفاده از طراح حرفه ای سبب می شود کابینت و فضای آشپزخانه شما  بسیار جذاب و دلنشین شود. امروزه طرح های بسیار متنوعی از کابینت رایج شده است. به عبارت دیگر تنها با قرار دادن چند باکس ام دی اف در کنار یکدیگر و نصب درب رنگی بر روی آنها نمی توان مشتری را راضی کرد. در اینجا قصد داریم شما را با انواع طراحی کابینت آشپزخانه و نکات مهم آن بیشتر آشنا کنیم. برای اطلاع از قیمت طراحی لطفا کلیک کنید.

طراحی کابینتسبک های طراحی کابینت آشپزخانه

یکی از نکات مهم در انتخاب طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه این است که بدانید چه رنگ و چه طرحی برای متراژ آشپزخانه شما ایده‌آل می باشد. اما به طور کلی طراحی کابینت آشپزخانه در دو سبک اصلی و با شش متریال مختلف انجام می شود.

طراحی کابینت آشپزخانه به سبک کلاسیک: کابینت های روکش چوب، تمام چوب و ممبران سبک کلاسیک به حساب می آیند. هرکدام از این کابینت ها ویژگی ها و مزایای مخصوص به خود را دارند.

طراحی کابینت آشپزخانه به سبک مدرن: کابینت های ملامینه، های گلاس فرامید و های گلاس در زیر مجموعه کابینت های با سبک مدرن قرار می گیرند. هر کدام از این کابینت ها زیبایی مخصوص به خود را دارند.

منظور از طراحی سه بعدی کابینت چیست؟

شما قبل از خرید و سفارش کابینت می توانید با کمک طراحان محیط آشپزخانه را به همراه کابینت های آن به صورت سه بعدی ببینید. همچنین از طریق طرح سه بعدی می توانید رنگ متناسب با آشپزخانه خود را انتخاب کنید. در برخی از شرکت های طراحی طرح های سه بعدی به صورت رایگان انجام می شود. اما در برخی از دفتر های طراحی قیمت طرح های سه بعدی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می باشد. طرح سه بعدی به شما کمک خواهد کرد تا انتخابی مطمئن تر را انجام دهید. برخی از کاربران موقع استفاده از طرح سه بعدی ممکن است تغییر عقیده دهند. با استفاده از طرح سه بعدی می توانید به صورت دقیق قیمت طراحی و ساخت کابینت را برآورد کنید. برآورد دقیق قیمت باعث می شود شما انتخاب درست تری را انجام دهید. کاربران تنها از طریق طرح سه بعدی می توانند رنگ مناسب کابینت را انتخاب کنند. در طراحی سه بعدی تمام جزئیات حتی نور فضای آشپزخانه برای شما شبیه سازی می شود. در اینصورت شما می توانید به راحتی و با توجه به نور و فضای آشپزخانه خود رنگ کابینت ها را انتخاب کنید.

 

 اصول طراحی کابینت آشپزخانه مدرن و جدید

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه طبق اصول کلی انجام می شود. طراحی کابینت آشپزخانه مدرن قواعد مخصوص به خود را دارد. در صورت اجرا نشدن اصول و قوانین نتیجه کار زیبایی نخواهد داشت. بهتر است بدانید که اصول و قوانین طراحی و ساخت کابینت بسیار ساده و آسان می باشد. شما می توانید با پیروی از اصول و قوانین ظاهری شیک و مدرن به آشپزخانه خود ببخشید. ایجاد آشپزخانه های مدرن در مقابل زندگی های شلوغ امروزی در ایجاد محیطی ساده و آرام بخش بسیار موثر خواهد بود. حتی سادگی و آرامش آشپزخانه های مدرن را نمی‌توان حتی در خانه های لوکس و میلیاردی که با لوازم سلطنتی و گرانقیمت پر شده است را  مشاهده کرد. مهم ترین قسمت هر آشپزخانه کابینت آن می باشد. به عبارت دیگر طراحی کابینت آشپزخانه تعیین کننده سبک طراحی آشپزخانه است. کابینت ها در هر سبکی که انتخاب شوند آشپزخانه هم همان سبک را به خود می گیرد. کابینت های مدرن ظاهری ساده و بدون جزئیات دارند. در حالیکه کابینت های کلاسیک شلوغ و دارای حاشیه های برآمده و منبت‌کاری شده هستند. درب کابینت های مدرن صاف و یکدست و بدون هیچگونه برآمدگی می باشد. در کابینت های مدرن خط باریک و کوچک تعیین کننده مرز کابینت ها است.

اصول طراحی کابینت و انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه

یکی دیگر از نکات مهم طراحی کابینت در آشپزخانه های مدرن انتخاب دستگیره آن است. در بسیاری از موارد افراد به دستگیره کابینت ها توجه نمی کنند. در صورتی که هیچ چیزی مانند دستگیره های کابینت تاثیر قابل توجهی بر سبک طراحی آن نخواهد داشت. دستگیره های کابینت های مدرن ساده و خطوط مستقیم و صاف دارند. این دستگیره ها از طول زیاد و عرض کم برخوردار می باشند. زیرا هر چقدر طول دستگیره های کابینت بلندتر و بیشتر باشد ظاهر آن مدرن تر خواهد بود. توصیه می کنیم برای کامل شدن کابینت های مدرن از دستگیره های براق فلزی و کشیده استفاده کنید.

یکی از اصول طراحی کابینت انتخاب رنگ می باشد. انتخاب رنگ در کابینت های مدرن  سلیقه‌ای است. معمولاً از رنگ های سرد در آشپزخانه های مدرن استفاده می کنند. رنگ های پرکاربرد در آشپزخانه های مدرن عبارتند از: رنگ های سفید به همراه سایه های روشن سبز، آبی، بنفش و خاکستری. استفاده از این رنگ ها در شدت پایین سبب ایجاد محیطی آرامش‌بخش و جذاب خواهند شد. یکی دیگر از اصول انتخاب رنگ در کابینت های مدرن این است که از ترکیب رنگ ها استفاده کنید. برای مثال ترکیب رنگ سفید و سبز بسیار ایده آل خواهد بود. در صورتی که نمی خواهید فضای آشپزخانه شما خیلی سرد شود می توانید با اضافه کردن رنگ چوبی یا قهوه ای روشن سردی فضا را کاهش دهید. یکی دیگر از اصول طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه های مدرن این است که فقط از چوب استفاده شود. برخی از کاربران از چوب های طبیعی و برخی دیگر از ام دی اف استفاده می کنند. در صورتی که بودجه کافی در اختیار دارید می توانید از چوب طبیعی استفاده کنید. زیرا چوب طبیعی علاوه بر زیبایی شگفت انگیزی که دارد از کیفیت و دوام بسیار بالایی برخوردار است. اما کاربرانی که محدودیت مالی دارند می‌توانند از کابینت های  ام دی اف استفاده کنند. تنوع ظاهری کابینت های ام دی اف بسیار بالا می باشد. همچنین استحکام و دوام کابینت های ام دی اف بسیار زیاد است. بنابراین انتخاب کابینت های ام دی اف برای کاربرانی که در تنگنای مالی قرار دارند بسیار ایده آل خواهد بود.

حتما این مطلب را بخوانید  قیمت تخت تاشو ارزان و با کیفیت

اصول طراحی کابینت های های گلاس

کابینت های های گلاس نسل جدیدی از کابینت ها هستند که از روکش شفاف و براق برای درب آنها استفاده شده است. این روکش براق سبب می‌شود نور از سطح کابینت بازتاب زیادی داشته باشد. استفاده از کابینت های های گلاس فضای آشپزخانه را دلبازتر نشان می‌دهد. می‌توان گفت درب کابینت های های گلاس منبع روشنایی در آشپزخانه هستند. استفاده از کابینت های های گلاس برای آشپزخانه های با فضای کوچک بسیار مناسب است. مخصوصاً اگر رنگ کابینت های گلاس  سفید انتخاب شود سبب بزرگتر نشان دادن فضای کوچک آشپزخانه خواهد شد. در نظر داشته باشید که کابینت های مدرن هایگلاس به مراقبت‌های خاصی نیاز دارند. زیرا سطح این نوع کابینت ها در برابر خط و خش مقاومت بسیار کمی دارند.

طراحی کابینت

قیمت طراحی کابینت آشپزخانه چگونه مشخص می شود؟

یکی از دغدغه های مشتریان قیمت طراحی کابینت آشپزخانه است. بهتر است بدانید که قیمت طراحی کابینت آشپزخانه با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود. از طرفی قیمت گذاری های طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه از طرف اتحادیه کابینت سازان به صورت دقیق مشخص شده است. بنابراین  قیمت گذاری ها بسیار واضح و شفاف هستند. قبل از ثبت سفارش طراحی و ساخت کابینت می توانید از قیمت ساخت کابینت آشپزخانه مطلع شوید. اطلاع از قیمت کابینت آشپزخانه سبب می‌شود راحت تر تصمیم گیری کنید. از عوامل موثر بر قیمت طراحی کابینت آشپزخانه می‌توان به متریال و جنس کابینت دیواری آشپزخانه اشاره کرد. قیمت کابینت ارتباط مستقیمی با جنس کابینت و کیفیت آن دارد. قطعا استفاده از متریال های با کیفیت بالا  قیمت های گران تری خواهد داشت.

برای ساخت کابینت آشپزخانه از متریال های متفاوتی از قبیل چوب، های گلاس، ام دی اف، سنگ گرانیت، مرمر، شیشه، فلز و وینیل استفاده می شود. یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه متراژ و اندازه کابینت است. هر چقدر ابعاد و متراژ فضای آشپزخانه بیشتر باشد قطعا قیمت طراحی  آشپزخانه بیشتر خواهد بود. از دیگر عوامل موثر بر قیمت طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه می توان به ابزار و تجهیزات مورد نیاز ساخت و نصب کابینت اشاره کرد. از ابزارآلات و اتصالات مورد استفاده در طراحی و ساخت کابینت می توان به مکانیزم های باز و بسته شدن کشوها، قفسه بندی، لولاها، ریل ها، دستگیره، درهای کابینت، جک کابینت، سینک ظرفشویی و … اشاره کرد. یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت طراحی کابینت آشپزخانه صفحه روی کابینت می باشد. هر چقدر جنس و کیفیت صفحه روی کابینت بیشتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود. توصیه می کنیم قبل از ثبت سفارش تمامی عوامل موثر بر قیمت طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه را در نظر بگیرید. همچنین با در نظر گرفتن نیاز و بودجه خود می توانید انتخاب مطمئن تری را انجام دهید. برای آشپزخانه های با متراژ پایین می توانید از قفسه بندی بیشتری برای کابینت ها استفاده کنید. در اینصورت به راحتی می توانید وسایل مورد نیاز خود را در کابینت ها جای دهید.

طراحی کابینت

طراحی کابینت آشپزخانه اهمیت بسیار زیادی در زیبایی آشپزخانه دارد. از طرفی طراحی کابینت به تنهایی تاثیر بسزایی بر جذابیت محیط داخلی منزل خواهد داشت. رنگ آشپزخانه در کنار نورپردازی سبب افزایش زیبایی دکوراسیون آشپزخانه می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی ایده های جالب و جدیدی برای دکوراسیون داخلی مطرح شده است. به عبارت دیگر هر روزه ایده های جالب تر و جدیدتر مطرح می‌شود. در اینجا قصد داریم چند ایده جالب درباره طراحی کابینت آشپزخانه برای شما بیان کنیم.

 چه رنگی برای کابینت بهتر است؟

رنگ کابینت تاثیر بسیار زیادی در زیبایی طراحی کابینت آشپزخانه دارد. ترکیب رنگ کابینت نه تنها در زیبایی آن بلکه در بزرگ و کوچک نشان دادن آن موثر است. استفاده از رنگ های سفید و روشن سبب بزرگتر نشان دادن محیط آشپزخانه می‌شود. درصورتی که خانه شما متراژ کوچکی دارد بهتر است از رنگ های روشن برای کابینت آشپزخانه استفاده کنید. کابینت های ممبران رنگ روشن و درخشانی دارند. استفاده از کابینت های ممبران برای منازل با متراژ کوچک بسیار ایده آل است. افرادی که به سبک مدرن علاقه دارند می‌توانند از کابینت های روشن استفاده کنند. برای آشپزخانه‌های با متراژ بزرگ می توانید از طیف رنگ های گوناگون برای کابینت آشپزخانه استفاده کنید. استفاده از رنگ های قهوه ای سوخته و قهوه ای روشن و یا رنگ کرم برای آشپزخانه های با متراژ بزرگ ایده بسیار جالبی است.

 استفاده از تکنولوژی روز در طراحی کابینت

یکی از ایده های جالب استفاده از تکنولوژی روز در ساخت کابینت است. شیر های آشپزخانه مکمل کابینت می باشد. امروزه استفاده از شیرهای مجهز به حسگر زیاد شده است. استفاده از این نوع شیرها سبب به روز شدن و جدیدتر نشان داده شدن طراحی کابینت می‌شود. استفاده از سیستم نورپردازی جذابیت کابینت های شما را دوچندان خواهد کرد.

 استفاده از رنگ خاکستری

امروزه با توجه به اینکه همه چیز به سمت مدرن شدن پیش می رود استفاده از رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی بسیار رایج شده است. رنگ خاکستری برای دکوراسیون مدرن بسیار ایده آل می باشد. استفاده از کابینت به رنگ خاکستری سبب متمایز نشان دادن طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما خواهد شد. زیرا هرکسی کابینت آشپزخانه به رنگ خاکستری ندارد.

طراحی ساده و مینیمال کابینت

استفاده از کابینت به سبک روستایی و قدیمی جزء طراحی های ساده و بسیار زیبا است. طراحی ساده و مینیمال حس آرامش و بدون استرس ایجاد خواهد کرد. استفاده از طراحی ساده و مینیمال زیبایی چشم نوازی به فضای آشپزخانه شما می بخشد.

استفاده از کفپوش در کابینت

معمولا از کفپوش‌های سرامیکی و چوبی برای کابینت ها استفاده می کنند. کفپوش‌های سرامیکی در طرح، رنگ و ابعاد مختلف در بازار موجود هستند. کفپوش های چوبی هم طرح، رنگ و اندازه های متفاوت دارند. در نظر داشته باشید که نگهداری کفپوش های چوبی نسبت به کفپوش های سرامیکی سخت تر است.

طراحی کابینت

کابینت جزیره ای

مدل کابینت جزیره ای در مدت زمان کوتاهی توانست جای خود را در دکوراسیون داخلی باز کند. استفاده از کابینت جزیره ای زیبایی و جذابیت آشپزخانه را افزایش می دهد. کابینت جزیره ای در مرکز آشپزخانه قرار دارد و در طرح های مختلف در بازار موجود است. این نوع کابینت ها قفسه دارند. قفسه کابینت های جزیره ای برای جمع آوری وسایل بسیار کاربردی هستند.

حتما این مطلب را بخوانید  میز تلویزیون

ترکیب رنگ کابینت

در طراحی و ایده های جالب درباره کابینت می توان به ترکیب رنگ آنها اشاره کرد. معمولا امروزه از کابینت‌های با یک رنگ کامل مثلاً سفید یا قهوه‌ای استفاده نمی‌کنند. معمولا از رنگ های گوناگون برای کابینت استفاده می کنند که به آن ترکیب رنگ گفته می شود. استفاده از رنگ های مات و براق در کنار یکدیگر بسیار ایده جالبی است. برای ایجاد کابینت های جدید می توانید کابینت دیواری را براق و کابینت زمینی را مات بزنید. در نظر داشته باشید که نگهداری و تمیز کردن کابینت های براق بسیار راحت و آسان است. کابینت های مات فضای آشپزخانه را جمع و جورتر نشان می دهد. کابینت های مات کثیفی را زیاد نشان نمی دهند. شما می توانید بر حسب نیاز خود نوع مات یا براق کابینت را مشخص کنید.

 آینه کاری کابینت

اگر بخواهید فضایی جدید را در آشپزخانه خود ایجاد کنید توصیه می‌کنیم از تایل آیینه ای استفاده کنید. از تایل آینه ای برای قسمت های مختلف کابینت از قبیل سقف، اپن، ستون و نمای بیرونی استفاده می‌کنند. تایل آینه ای نور را انعکاس می دهد. استفاده از این نوع کابینت ها آشپزخانه شما را بزرگتر از حد معمول نشان می دهد. توصیه می‌کنیم قبل از استفاده از تایل آینه ای برای کابینت اندازه آشپزخانه خود را در نظر داشته باشید. اگر رنگ کابینت شما روشن یا تیره است باید مطابق با رنگ کابینت تایل آینه ای را انتخاب کنید. برای مثال در صورتیکه کابینت شما مشکی می باشد بهتر است از تایل های نقره ای و یا طلایی استفاده کنید. این ترکیب رنگ باعث می شود که رنگ مشکی کابینت شما زیاد به چشم نیاید. شما می توانید از تایل آینه ای برای تمام سطوح استفاده کنید. زیرا این تایل ها با چسب قابل نصب هستند.

طراحی کابینت

دستگیره کابینت آشپزخانه

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی آشپزخانه به سبک مدرن دستگیره های آن می باشد. اکثر افراد به این موضوع توجه ویژه‌ ندارند. در حالیکه دستگیره کابینت تاثیر بسزایی بر زیبایی طراحی آشپزخانه دارد. دستگیره های مدرن معمولا ساده و خطوط صاف و مستقیم هستند. دستگیره های مدرن طول و عرض کمی دارند. هر چقدر دستگیره های کابینت بلند تر باشند مدرن تر خواهند بود.

طراحی کابینت آشپزخانه به سبک مدرن

در طراحی کابینت آشپزخانه به سبک مدرن فقط از چوب استفاده می کنند. شما می توانید از چوب طبیعی و یا ام دی اف برای این سبک استفاده کنید. قیمت چوب طبیعی گران تر از ام دی اف می باشد. افرادی که بودجه کافی در اختیار ندارند می توانند از  ام دی اف استفاده کنند. زیرا هزینه چوب طبیعی گران‌تر است. البته استفاده از چوب طبیعی زیبایی وصف ناپذیری را به وجود خواهد آورد.

اصول اساسی طراحی داخلی

تقارن و تعادل بصری در کابینت آشپزخانه: در برخی موارد ممکن است با این قضیه رو به رو شده باشید که وارد فضایی می شوید کمبود چیزی را حس کنید. برای مثال اتاق پذیرایی فضای خالی بسیار زیادی دارد، اما وجود تلویزیون بزرگ و کاناپه در آن ضروری می باشد. زمانی که احساس کمبود یک شی در فضای داخلی برای شما ایجاد شود دلیل آن نبود تعادل بصری و تقارن در فضا است. آشپزخانه متعادل احساس امنیت و آرامش را برای شما به وجود خواهد آورد. رعایت این اصول باعث یکپارچگی فضا می شود.

نقاط کانونی در طراحی کابینت آشپزخانه: نقاط کانونی در طراحی کابینت آشپزخانه شامل کفپوش، کاشی بین کابینت ها، پنجره،جزیره مرکزی، گل برجسته روی هود و … می باشد. بدون نقطه کانونی آشپزخانه جلب توجه نخواهد کرد. توصیه می کنیم قبل از طراحی به نقاط کانونی توجه ویژه داشته باشید.

مقیاس و نسبت در طراحی کابینت آشپزخانه: در این اصل عناصر آشپزخانه باید از نظر اندازه با یکدیگر تناسب داشته باشند. به عبارت دیگر هر جسم باید نسبت به محدوده پیرامونی خود مقیاس مناسبی داشته باشد تا برای آشپزخانه بیش از حد بزرگ و یا کوچک به نظر نرسد.

آموزش طراحی کابینت آشپزخانه

برای آموزش طراحی کابینت آشپزخانه می توانید از راه های مختلفی استفاده کنید. طراحی کابینت آشپزخانه شامل طرح های مقدماتی دستی و رندرهای با کیفیت و واقع گرایانه می باشد. در صورتی که تمایل دارید نحوه کار با نرم افزار های سه بعدی طراحی کابینت را یاد بگیرید ابتدا باید یکی از نرم افزارهای طراحی سه بعدی مانند اسکچاپ، تری دی مکس و اتوکد را انتخاب کنید. راه دیگر آموزش طراحی استفاده از نرم افزارهایی است که صرفاً طراحی کابینت را انجام می‌دهند. در نظر داشته باشید که نرم‌افزارهایی که تنها قادر به انجام طراحی کابینت هستند بازدهی مانند نرم افزارهای سه بعدی نخواهند داشت. به عبارت دیگر استفاده از این نرم افزارها با نرم افزارهای سه بعدی قابل قیاس نیست. برخی از نرم افزارهای طراحی به صورت فارسی و انگلیسی مخصوص سیستم عامل اندروید در بازار موجود هستند. بنابراین امکان طراحی کابینت در گوشی های موبایل وجود دارد. یکی از نرم افزارهای رایج برای طراحی نرم افزار اسکچاپ است. شما از طریق این نرم افزار می توانید ایده های خود را به صورت سه بعدی پیاده کنید. شما با یادگیری نرم افزار اسکچاپ می توانیدباکس های کابینت، دکوراسیون داخلی، طراحی آشپزخانه با هر متراژی، طراحی آشپزخانه به سبک های مختلف از قبیل مدرن، قدیمی ایرانی و هر طرح دیگر را انجام دهید. شما پس از یادگیری این نرم افزار می توانید طرح های مختلف را بکشید. سپس با استفاده از موتور رندرگیری قدرتمند وی ری می توانید طرح را کامل کنید. می توان گفت این موتور ویژگی برتر نرم افزار اسکچاپ به حساب می آید. در حال حاضر شما می توانید از آخرین نسخه v-Ray Next استفاده کنید. با نصب این نسخه می توانید ایده های خلاقانه خود را به تصویر بکشید. استفاده از طراحی سه بعدی مزایای مخصوص به خود را دارد. شما از این طریق می توانید در صورت نیاز تغییراتی را در طرح مورد نظر خود انجام دهید. همچنین امکان برآورد هزینه طراحی کابینت آشپزخانه قبل از اجرا برای شما وجود دارد. شما می توانید بر حسب بودجه ای که در اختیار دارید نوع طرح را انتخاب کنید.

طراحی کابینت